Photo by Jeroen Weimar
14
Jul

Team Paraluna: „Cosplay padeda suartėti su žmonėmis iš viso pasaulio“

Šiais laikais žaidimų konventai neapseina be galybės gyvų veikėjų iš daugelio pamėgtų vaizdo žaidimų. Šie veikėjai — tai didelės cosplay bendruomenės nariai. Juos galima vadinti pačiais didžiausiais šios medijos fanais, kurie negaili savo laiko ir pastangų tam, kad visus galėtų priblokšti įspūdingais personažų kostiumais.

Daugelis cosplay fanų šiuo pomėgiu užsiima tik laisvalaikiu, tačiau kai kurie į šį kultūrinį fenomeną įsivėlė taip, kad tai tapo ne tik laisvalaikiu, bet ir pagrindiniu darbu. „Team Paraluna“ iš Olandijos yra puikus to pavyzdys. Sophie Linssen ir Liza Kaper yra patyrusios cosplayerės, kurios jau ne kartą savo šalį atstovavo tarptautiniuose cosplay konkursuose. Kūrėjas garsina jų dėmesys kostiumų detalėms ir išskirtinis darbas su specialiu makiažu, leidžiančiu įkūnyti net tuos veikėjus, kurie nepanašūs į žmones.

Nors „Team Paraluna“ išmaišė daugybę pasaulio šalių, jos turi dar kelias nepažymėtas vietas žemėlapyje. Lietuva yra viena iš jų, tačiau ne ilgam. „Team Paraluna“ sutiko prisijungti prie „GameOn“ cosplay konkurso teisėjų ir jau šį rugsėjį vertins geriausius mūsų regiono kostiumus renginio metu. Nenumaldomai artėjant renginiui „GameOn“, nusprendėme pakalbinti šias merginas ir paklausinėti apie cosplay svarbą jų gyvenime.

Photo by Jeroen Weimar

Photo by Jeroen Weimar

Kaip pradėjote cosplay‘inti?

Kiekviena mūsų tai darė skirtingai. Sophia susipažino su cosplay siuvimo pamokose. Viena iš jos mokytojų buvo cosplayer‘ė, ir visi jos mokiniai dirbo prie projekto, kurį vėliau turėjo pademonstruoti viename anime ir žaidimų renginyje, vykusiame Olandijoje. Po šio debiuto Sophia toliau mokėsi naujų kostiumų siuvimo įgūdžių ir pristatė daugiau skirtingų apdarų kituose renginiuose. Įsidrąsinusi ji galiausiai pradėjo dalyvauti įvairiuose konkursuose ir dar labiau tobulinti savo įgūdžius.

Liza cosplay bendruomenėje atsidūrė dėka pasirodymų. Ji buvo narė vienoje šokių grupėje, kuri kasmet turėdavo po 2 naujus pasirodymus vietiniame renginyje, skirtame šokių kolektyvams. Vėliau Liza paliko šią grupę, apleido sceną, kad galėtų susikoncentruoti į mokslus. Tačiau dėka cosplay ji ir vėl turi galimybę pasimėgauti didžiuoju šou. Pavyzdžiui, dabar ji yra Vokietijos cosplay atstovė tarptautinių varžybų finaluose.

Kaip atsirado „Team Paraluna“? Kaip jūs susipažinote?

Mes susitikome pirmajame Lizos konvente ir iškart susidraugavome, pradėjome dirbti drauge. Pradžioje pastebėjome, kad mūsų įgūdžiai labai skiriasi — Liza užsiėmė garso dizainu, pasirodymų scenarijais bei fotosesijų planavimu, o Sophie buvo kostiumų ekspertė. Dirbant kartu išmokome daug naujų dalykų. Taip pat ir sužinojome daugiau apie viena kitą. Štai Sophie yra puiki balso aktorė ir dainininkė, o Liza dabar pati darosi sau kostiumus ir netgi moko kitus gamintis šarvus. Tačiau kai kas nesikeičia — Sophie vis dar yra siuvimo guru.

Koks buvo jūsų pirmasis cosplay kartu?

Tai buvo Zidane ir Garnet iš „Final Fantasy 9“. Šių personažų asmenybės mums labai tiko, o kostiumų projektas pasirodė atitinkantis mūsų tuometinius įgūdžius. Sophie norėjo padaryti didelę suknelę su siuvinėjimu, o Liza mėgino iš lėto susipažinti su siuvimo technika. Kadangi Zidane kostiumo forma nebuvo pernelyg sudėtinga, tai tapo puikiu pirmuoju projektu. Įdomu tai, kad antroji Lizos siuvimo patirtis (su akyla Sophie priežiūra) leido jai laimėti antrąją vietą pirmajame jos cosplay madų šou.

Kaip jūs atsirenkate, kokius kostiumus kurti?

Renkamės tą, ką mylime! Mes esame didelės žaidimų gerbėjos ir dažnai įsimylime specifinius žaidimus ir jų veikėjus. Nebūna sunku išsirinkti, kuri kokį kostiumą kurs, nes nors ir mėgstame tokius pat žaidimus, personažus pamilstame skirtingus.
Kai turime per daug idėjų ir nesugebame išsirinkti, kartu pasidarome privalumų ir trūkumų sąrašą. Abi užrašome kiekvieno projekto pliusus ir minusus, ir taip išsirenkame naują projektą dviems. Šios diskusijos yra labai svarbios, nes mes — komanda. Kai galiausiai išsirenkame veikėjus, palaikome viena kitą ir debiutuojame su savo kostiumais drauge.

Ką jums reiškia cosplay?

Tai būdas išreikšti savo meilę žaidimams, kuriuos žaidžiame, o taip pat galimybė būti kūrybingoms. Įgūdžiai, kuriuos įgijome, ir žmonės, kuriuos sutikome, daro mus labai laimingomis!
Po susipažinimo su cosplay pasauliu mes nebežiūrime į filmus ar teatro pasirodymus taip, kaip žiūrėjome anksčiau. Susitikus su šių sričių profesionalais ir susipažinus su kostiumų industrijos užkulisiais, supratome, kad cosplay — tai vieno žmogaus kuriamas šou. Kino studija turi po komandą kostiumams, makiažui, šukuosenai, o cosplay‘eris — visi šie asmenys viename.
Atstovavimas Olandijai daugybėje tarptautinių konkursų finalų („World Cosplay Summit“, ECG, „EuroCosplay“, CICAF Kinijoje ir kt.) mums padėjo suprasti, kokie talentingi yra cosplay‘eriai. Be to, konkursų metu gauname galimybę iš kitų išmokti daugybės naujų dalykų. Pačios dalinamės tuo pačiu pomėgiu, tad supratome, kad cosplay tampa būdu suartėti su žmonėmis iš viso pasaulio.

Ar turite kokių planų su cosplay ateityje?

Šiuo metu turime savo kūrybos laidą „Twitch“ platformoje ir norime jai skirti daug daugiau laiko ir meilės, nes ji teikia mums be galo daug džiaugsmo. Tikime, kad ji augs ir tobulės. Tuo pačiu norime pasidalinti savo meile cosplay ir dažniau skleisti žodį apie tai tarptautiniuose renginiuose.
Abi esame kūrėjos ir nenorime sustoti mokytis, tad stengsimės įgyti naujus įgūdžius naudojant kitas technikas ir medžiagas, ir ieškosime naujų būdų atgaivinti savo mylimus personažus.

Photo by Jeroen Weimar

Photo by Jeroen Weimar

Sakoma, kad cosplay yra tikrai brangus hobis. Ar sutinkate?

Vienareikšmio atsakymo nėra. Mes pripažįstame, kad mums be galo pasisekė, jog turime rėmėjus, kurie suteikia laisvės eksperimentuoti su medžiagomis ir ieškoti vis naujų technikų, nesukant sau galvos dėl kainos. Vis tik cosplay gali būti tiek brangus, kiek tu tai leisi.
Yra trys pagrindiniai faktoriai, kurie įtakoja tavo kostiumo kokybę: įgūdžiai, laikas ir pinigai. Pakanka turėti du iš jų, kad sukurtum įspūdingą kostiumą. Jei turi įgūdžių ir pinigų, tau nereikia daug laiko, bet jei sieki būti kūrybingu ir prie kostiumo ketini praleisti daug laiko – didelio biudžeto tam nereikia.
Mums atrodo, kad cosplay reikalingas balansas. Niekada nenorime išleisti daug pinigų gaminant savo kostiumus, ypač kuomet kai kurios medžiagos ir technikos tiesiog nevertos laiko.

Koks būtų jūsų pagrindinis patarimas naujam cosplayer‘iui?

Mes turime net tris.

Pirmas patarimas — prašykite pagalbos. Daugybė cosplayer‘ių (įskaitant ir mus abi) mielai padeda ir atsako į klausimus, o mes dar dalinamės daugybe gidų internete. Taigi jums nereiks būti vieniems, kai imsitės naujo projekto!

Antras patarimas — nelipdykite karštomis medžiagomis tiesiai ant veido ar kūno, ir naudokite visas būtinas apsaugos priemones. Trumpai tariant, būkite atsargūs! (Mūsų „Twitch“ transliacijų metu Liza visuomet primena saugumo taisykles, o Sophie netrukus jas sulaužo. „Darykite taip, kaip sakau, o ne taip, kaip darau.“ – Sophie, 2017.)

Trečias patarimas — nepamirškite mėgautis tuo, ką darote! Šis patarimas labai akivaizdus, tačiau gali nulemti jūsų cosplay karjerą. Jei jūsų darbas bus nukreiptas į tai, ko nori kiti, jums jis greitai atsibos. Taigi cosplay‘inkite sau (mūsų atveju, šiek tiek ir viena kitai)! Aplinkiniai jus palaikys ir bus labiau įkvėpti jūsų aistros.

Photo by Jeroen Weimar

Photo by Jeroen Weimar

Šį rudenį „Team Paraluna“ aplankys „GameOn III“ ne tik kaip cosplay konkurso teisėjos, tačiau taip pat pasidalins savo patirtimi diskusijos metu „GameOn“ konferencijoje „Kaip tapti cosplayer‘iu/cosplayer‘e?“. Žaidimų kultūros renginys „GameOn III“ vyks rugsėjo 16-17 dienomis parodų centre „Litexpo“, Vilniuje.